Drodzy Przyjaciele i Dobrodzieje Misji Salezjańskich!

Pozdrawiamy serdecznie z Mansy! Czas na misjach płynie szybko. Święta Bożego Narodzenia tuż. W Afryce zimy nie zwiastują śnieg i ciepłe buty wyciągane z szafy. Jedyną oznaką nadchodzących świąt są błyszczące dekoracje w jedynym miejscowym supermarkecie oraz melodie kolęd umilające robienie zakupów. Zmieniła się pogoda. Pora deszczowa daje o sobie znać z dnia na dzień coraz bardziej.

W przedszkolu też odczuwamy nadchodzące święta. Z najstarszymi dziećmi przygotowujemy jasełka, które zaprezentujemy rodzicom na zakończenie roku szkolnego. To ostatnie przedstawienie w murach przedszkola. Od stycznia 40 maluchów zostanie poważnymi pierwszoklasistami. Dzieci z przejęciem ćwiczą role, uczą się piosenek do inscenizacji. Na tę okazję mają specjalnie uszyte togi i czapki z pomponem, w których wyglądają niczym studenci kończący uniwersytet.

Ostatnie dni szkoły znaczą dla uczniów rozwiązywanie testów. Najbardziej stresujące dla klas 7 i 9 zdających egzaminy państwowe. Na podstawie ich wyników uczniowie będą później przyjmowani do kolejnych szkół. Pisanie testów nie omija w Mansie nawet przedszkolaków. Ich zadaniem nie jest wprawdzie opowiadanie historii Zambii, czy liczenie cotangensów. Dzieci mają np. pokolorować obrazek, napisać kilka cyferek, zaśpiewać piosenkę, czy zbudować wieżę z klocków.

W szkole krawieckiej 22 kobiety kończą edukację. Dzięki zdobytym umiejętnością mają możliwość praktykowania zawodu, a tym samym uzyskania zarobku. Także one musiały przystąpić do egzaminów wewnętrznych, a później państwowych.

Ogólne zakończenie roku szkolnego będzie 29 grudnia. To jednocześnie dzień wdzięczności za rok 2012. Podczas mszy świętej będziemy chwalić Boga za Jego błogosławieństwo, dobroć, pamiętać i modlić się za Was, którzy jesteście znakiem Bożej Opatrzności i dowodem bezinteresownej miłości.

W październiku czcimy szczególnie Matkę Bożą. Codziennie po mszy świętej cała parafia klękała do dziesiątki różańca. Miesiąc ten zakończyliśmy procesją z figurą Matki Bożej po mieście, z uroczystym odmawianiem całego różanca.

Korzystamy już z nowo wywierconej studni głębinowej. Woda jest świeża, czysta i zdatna do spożycia. Dziękujemy tym, którzy przyczynili się do sfinansowania tego projektu.

Początek listopada to czas wspominania zmarłych. Niestety, w Afryce świętowanie tych szczególnych dni jest ubogie. Ogranicza się do uroczystej mszy świętej. Nie ma zwyczaju odwiedzania grobów, zapalania świeczek i stawiania kwiatów na pomnikach bliskich zmarłych. Może też dlatego, że niewielu ludzi stać na dwa posiłki dziennie, inne też są tradycje.

Na początku grudnia, po 6 latach pracy w Mansie, a 28 w Zambii, opuściła naszą wspólnotę siostra Zofia Łapińska. Dobry anioł stróż tego miejsca. Czas wrócić do Polski, odpocząć, leczyć. Trudno będzie nam bez siostry Zosi…

Na ten szczególny czas niech Wam Pan Bóg błogosławi, a Dzieciątko uczy niewinności i łagodności, i przyniesie pokój. Niechaj w tajemnicy narodzin objawi się jedność dzieci Bożych wszystkich krajów świata i rozbrzmiewa anielski chór: „pokój ludziom dobrej woli!”

W imieniu sióstr, uczniów i nauczycieli oraz własnym wolontariuszki Beata i Agata, grudzień 2012

Share