Jeżeli Wasze dziecko ma kłopoty logopedyczne to pamiętajcie, że nie wystarczą same ćwiczenia u logopedy. Bez waszego zaangażowania każda terapia skazana jest na porażkę. By odnieść sukces wystarczy dziesięć minut ćwiczeń dziennie ale wykonywanych codziennie.
Im wcześniej zaburzenia mowy zostaną wykryte i ustalony zostanie tok postępowania, tym terapia będzie skuteczniejsza.
Podczas zajęć logopedycznych dzieci dostają propozycje ćwiczeń, które są jedynie punktem wyjścia i inspiracją do pracy z dzieckiem. Ćwiczenia logopedyczne powinny nie tylko korygować wymowę ale również rozwijać słownictwo, wyobraźnię oraz jasność wyrażania myśli i emocji. Starajcie się, aby ćwiczenia prowadzone w domu były atrakcyjne i angażowały wiele zmysłów dziecka. Bądźcie kreatywni. Na pewno znajdziecie mnóstwo pomysłów na gry i zabawy logopedyczne. Ćwiczyć można wszędzie: w domu, na spacerze, w samochodzie oraz podczas każdej czynności: mycie, spożywanie posiłków, sprzątanie itp.
Bądźcie czujni na wymowę dziecka wszędzie, nie tylko podczas terapii, jednakże nie korygujcie wymowy przy obcych by go nie zawstydzać. Dostrzegajcie nawet najmniejsze sukcesy i cieszcie się nimi, to wpłynie pozytywnie na motywację do ćwiczeń, da dziecku poczucie pewności i wiarę we własne możliwości.
Mowa wpływa na całokształt rozwoju dziecka. Ma ogromny wpływ na jego kontakty z innymi oraz odgrywa kluczową rolę w osiągnięciu sukcesów szkolnych.
Na efekty terapii niejednokrotnie trzeba trochę poczekać ale systematyczna praca na pewno przyniesie pożądane efekty.
Gdy dziecko ukończyło 6-7 miesięcy:
Gdy dziecko ma 12 miesięcy:
Gdy dziecko ma 2 lata:
Gdy dziecko ma 3 lata:
Gdy dziecko ma 4 lata:
Gdy dziecko ma 5 lat:
Gdy dziecko ma 6 lat: